Powstańcy Wielkopolscy Ziemi Ksiąskiej  [ ikonografia » ]
  

Jan Skrzypiński
(1890-1973), Chwałkowo Kościelne

Urodził się 28 lutego 1890 roku w Kolniczkach w powiecie średzkim jako syn kowala Michała Skrzypińskiego i Marianny z d. Biedalak. W roku 1903 rodzice przenieśli się do Chwałkowa, gdzie ojciec miał kuźnię. Po wybuchu powstania wielkopolskiego, 7 stycznia 1919 roku wstąpił ochotniczo do śremskiego batalionu powstańczego. Już 13 stycznia wyruszył z tą formacją pod dowództwem ppor. Henryka Swinarskiego na front pod Leszno. Na miejscu został przydzielony do 2 kompanii dowodzonej przez chor. Mariana Trawińskiego. Brał udział w walkach pod Kąkolewem, a później na odcinku Pawłowice. Jako żołnierz Grupy Leszno został wcielony do 6 PSWlkp. (później 60 PP) i przeszedł z pułkiem szlak bojowy. Brał udział w potyczkach przygranicznych pod Zbąszyniem, później w walkach pod Bydgoszczą, do której wkroczył wraz z pułkiem 20 stycznia 1920 roku. Najprawdopodobniej od marca 1920 roku walczył na wojnie polsko-bolszewickiej, ponieważ został zdemobilizowany 4 lutego 1921 roku w stopniu sierżanta. Ożenił się 13 czerwca 1923 roku w Mchach z Władysławą Filipowiak. Po ślubie małżonkowie zamieszkali w Dębowcu w pow. Międzychód, gdzie Jan pracował jako strażnik graniczny. W sierpniu 1931 roku wrócił do Chwałkowa i mieszkał tu do końca życia. Po egzekucji wykonanej przez hitlerowców na polskich obywatelach, jaka miała miejsce w Książu 20 października 1939 roku, znalazł się na zapasowej liście obywateli, którzy także mieli zostać zamordowani w razie wystąpienia jakichkolwiek aktów agresji przeciwko Niemcom. Należał do TPiW oraz Banku Ludowego. Po II wojnie światowej należał do ZBoWiD-u Koło Książ. Zmarł 15 grudnia 1973 roku, Władysława zmarła 25 lutego 1983 roku. Oboje zostali pochowani na cmentarzu parafialnym w Chwałkowie Kościelnym. Dom rodzinny odziedziczyła córka Irena wraz z mężem Józefem Szymczakiem.

Odznaczenia:
Wielkopolski Krzyż Powstańczy - uchw. RP 12.06-0.955 z dnia 1957-12-06

ŹRÓDŁA:
Akta ZBoWiD Koło Książ, Koło Śrem
Archiwa rodzinne
Centralne Archiwum Wojskowe via WTG Gniazdo
Akta Komisji Weryfikacyjnej Związku Powstańców Wielkopolskich 1936-1939


2012-2020 © Stowarzyszenie Nasza Gmina. All Rights Reserved
Zdjęcia i ryciny | Dokumenty | Mapy i herby | Dawna prasa | Ludzie | Legendy i mity | Przedmioty | Artykuły | Bibliografia | Kolekcje
Nowa odsłona KOLEKCJI Wirtualnej Izby Regionalnej Gminy Książ Wielkopolski oraz nowa kolekcja Powstańcy Wielkopolscy Ziemi Ksiąskiej powstały przy finansowym wsparciu Starostwa Powiatowego w Śremie wysiłkiem redaktorów WIR - członków Stowarzyszenia Nasza Gmina.
Nad przebudową całej WIR w zgodzie z nową technologią pracujemy.