Powstańcy Wielkopolscy Ziemi Ksiąskiej  [ ikonografia » ]
  

Tomasz Kapturek
(1894-1966), Gogolewo

Urodził się 5 grudnia 1894 roku w Chwałkowie jako syn gospodarza Józefa Kapturka i Agnieszki z d. Wesołek. Po ukończeniu szkoły powszechnej w Chwałkowie pracował w gospodarstwie rodziców.

Powstanie wielkopolskie i wojna 1919-1921
10 grudnia 1918 roku wstąpił do Straży Ludowej obwodu Książ wieś pod dowództwem Romana Barcikowskiego z Konarskiego. W nocy 30 grudnia 1918 roku wyruszył wraz z ksiąskim oddziałem SL do Śremu na rozbrajanie niemieckiego garnizonu. Do końca powstania pozostał w Straży Ludowej. Pełnił z bronią w ręku służbę wartowniczą, patrolową i uczestniczył w rozbrajaniu okolicznych Niemców. Po powstaniu został powołany do Batalionu Kolejowego (nie znamy numeru), wydzielonego z batalionu saperów, później 3 Pułku Wojsk Kolejowych. Odszedł z wojska w 1920 roku w stopniu starszego sierżanta.

Wrócił do Chwałkowa i pracował w gospodarstwie rodziców. Ożenił się w 1921 roku w Gogolewie z wdową Stanisławą Smolską primo voto Nawrot i do końca życia prowadził gospodarstwo, które żona wniosła mu w wianie. Zawsze wspominał ks. Jana Ludwiczaka z Chwałkowa, który niezwykle aktywnie werbował ochotników pod broń. Opowiadał, że gdy podczas powstania ksiądz zobaczył w kościele mężczyzn, którzy zgłosili się do powstania, ale nie poszli, grzmiał z ambony, żeby żadna dziewczyna we wsi ręki im nie podała. Należał do ZBoWiD-u Koło Książ. Zmarł 3 czerwca 1966 roku w Gogolewie i został pochowany na tamtejszym cmentarzu.

Odznaczenia:
Wielkopolski Krzyż Powstańczy - uchw. RP 11.10-0.909 z dnia 1958-11-10

ŹRÓDŁA:
Akta ZBoWiD Koło Książ, Koło Śrem
Archiwa rodzinne
Centralne Archiwum Wojskowe via WTG Gniazdo
Akta Komisji Weryfikacyjnej Związku Powstańców Wielkopolskich 1936-1939


2012-2020 © Stowarzyszenie Nasza Gmina. All Rights Reserved
Zdjęcia i ryciny | Dokumenty | Mapy i herby | Dawna prasa | Ludzie | Legendy i mity | Przedmioty | Artykuły | Bibliografia | Kolekcje
Nowa odsłona KOLEKCJI Wirtualnej Izby Regionalnej Gminy Książ Wielkopolski oraz nowa kolekcja Powstańcy Wielkopolscy Ziemi Ksiąskiej powstały przy finansowym wsparciu Starostwa Powiatowego w Śremie wysiłkiem redaktorów WIR - członków Stowarzyszenia Nasza Gmina.
Nad przebudową całej WIR w zgodzie z nową technologią pracujemy.