Powstańcy Wielkopolscy Ziemi Ksiąskiej  [ ikonografia » ]
  

Józef Mietliński
(1889-1970), Książ

Urodził się 10 marca 1889 roku w Książu jako syn Stanisława i Marii z d. Mielcarek. Ukończył szkołę powszechną w Książu. Podczas I wojny światowej wstąpił do Armii Polskiej we Francji, zwanej od koloru mundurów Błękitną Armią albo Armią Hallera, od nazwiska gen. Józefa Hallera, który objął nad nią dowództwo na początku października 1918 roku.

Wojna 1919-1921
Wrócił do Polski z Armią Hallera i początkowo brał udział w walkach na froncie polsko-bolszewickim. Później wraz z innymi Hallerczykami został przerzucony do Wielkopolski, by bronić zagrożonych przez Niemców granic, na front południowo-zachodni i południowy. Od września do grudnia 1919 roku pełnił służbę jako kierownik radiostacji polowej w Poznaniu.

Z końcem 1919 roku został zwolniony z służby wojskowej. Osiadł w Śremie, gdzie jego brat Makary prowadził sklep bławatny. Przypuszczać należy, że bracia prowadzili interes wspólnie, bowiem w Śremie był tylko jeden sklep Bławaty Mietliński przy ulicy Floriana Dąbrowskiego 8. Od śmierci brata w 1937 roku był jedynym właścicielem. Należał do pierwszej zorganizowanej sekcji kręglarskiej w Śremie powstałej przy ognisku TKKF "Sokół". Był członkiem Towarzystwa Powstańców i Wojaków w Śremie. Należał do Bractwa Kurkowego w Śremie. W czasie II wojny światowej, na początku 1940 roku został wysiedlony wraz z rodziną, z wyjątkiem najstarszego syna, który został w porę uprzedzony, do Generalnej Guberni. Zamieszkali w Skarżysku Kamiennej. Do Śremu wrócili w 1946 roku. Nadal prowadził sklep z materiałami i odzieżą w swojej kamienicy, jednak musiał zrezygnować ze względu na szykany i nękanie domiarami podatkowymi. Państwo odebrało mu kamienicę, jednak nie przyjął za nią mocno zaniżonej rekompensaty finansowej i dzięki temu rodzina odzyskała dom po 1989 roku. Po wojnie prowadził działalność filatelistyczną. Był bardzo znany w tym środowisku w Śremie. Zmarł 3 czerwca 1970 roku w Śremie. Został pochowany na cmentarzu garnizonowym.

ODZNACZENIA:
Wielkopolski Krzyż Powstańczy - uchw. RP 12.18-0.758 z dnia 1968-12-18

ŹRÓDŁA:
Archiwa rodzinne
Centralne Archiwum Wojskowe via WTG Gniazdo


2012-2020 © Stowarzyszenie Nasza Gmina. All Rights Reserved
Zdjęcia i ryciny | Dokumenty | Mapy i herby | Dawna prasa | Ludzie | Legendy i mity | Przedmioty | Artykuły | Bibliografia | Kolekcje
Nowa odsłona KOLEKCJI Wirtualnej Izby Regionalnej Gminy Książ Wielkopolski oraz nowa kolekcja Powstańcy Wielkopolscy Ziemi Ksiąskiej powstały przy finansowym wsparciu Starostwa Powiatowego w Śremie wysiłkiem redaktorów WIR - członków Stowarzyszenia Nasza Gmina.
Nad przebudową całej WIR w zgodzie z nową technologią pracujemy.