Powstańcy Wielkopolscy Ziemi Ksiąskiej  [ ikonografia » ]
  

Michał Brzózka
(1897-1970), Chwałkowo Kościelne

Urodził się 26 września 1897 roku w Chwałkowie Kościelnym jako syn Walentego Brzózki i Antoniny z d. Roszyk. W latach 1904-1911 uczęszczał do szkoły powszechnej w Chwałkowie. Został powołany do niemieckiej armii i wysłany na front I wojny światowej. Zdezerterował i uciekł do Francji, gdzie pracował w kopalni. Pod koniec 1918 roku powrócił do rodzinnego Chwałkowa.

Powstanie wielkopolskie i wojna 1919-1921
Wraz z innymi ochotnikami z Chwałkowa 6 stycznia 1919 roku wstąpił do śremskiego batalionu powstańczego. 13 stycznia ze swoją formacją pod dowództwem ppor. Henryka Swinarskiego ruszył na front pod Leszno. Tam został przydzielony do 2 kompanii dowodzonej przez chor. Mariana Trawińskiego. Brał udział w walkach pod Kąkolewem, Robczyskiem i Pawłowicami. Został wcielony do 6 PSWlkp (później 60 PP), tzw. Grupy Leszno. Z końcem lipca 1919 wraz z pułkiem został przeniesiony pod Zbąszyń i brał udział w utarczkach przygranicznych z Niemcami. W grudniu 1919 i styczniu 1920 roku uczestniczył w wyzwalaniu Bydgoszczy i Koronowa, a stamtąd, w marcu 1920 roku został wysłany na front wschodni, na wojnę polsko-bolszewicką.

Po zakończeniu wojny pozostał w wojsku, w 3 PP, który w 1922 roku przeniesiono na stałe do Jarosławia koło Przemyśla. Zdał maturę i w roku 1922, już jako plutonowy, ożenił się w Warszawie z Łucją Adamską, na co otrzymał zezwolenie dowództwa pułku. Z czasem awansował do stopnia kapitana i prowadził zajęcia w Szkole Podchorążych w Przemyślu. Tam zastał go wybuch II wojny światowej. Cała rodzina pod konwojem wojskowym udała się w kierunku Węgier. Michał trafił do obozu jenieckiego w Rumunii. Po zakończeniu wojny wycieńczony pomieszkiwał u siostry Marii, a następnie u siostry Wandy w rodzinnym Chwałkowie. Tu odnalazła go żona. Początkowo zamieszkali w Warszawie, później w Poznaniu, by w końcu trafić do Oławy, gdzie Michał otrzymał domek po rodzinie niemieckiej. Należał do PZPR. Zmarł 24 listopada 1970 roku w Oławie i został pochowany na tamtejszym cmentarzu.

Odznaczenia:
Medal Pamiątkowy za Wojnę 1918-1921
Brązowy Krzyż Zasługi
Krzyż Walecznych 1944
Wielkopolski Krzyż Powstańczy - uchw. RP 12.06-0.956 z dnia 1957-12-06
Odznaka Grunwaldzka
Krzyż Kawalerski Orderu Odrodzenia Polski

ŹRÓDŁA:
Akta ZBoWiD Koło Książ, Koło Śrem
Archiwa rodzinne
Centralne Archiwum Wojskowe via WTG Gniazdo


2012-2020 © Stowarzyszenie Nasza Gmina. All Rights Reserved
Zdjęcia i ryciny | Dokumenty | Mapy i herby | Dawna prasa | Ludzie | Legendy i mity | Przedmioty | Artykuły | Bibliografia | Kolekcje
Nowa odsłona KOLEKCJI Wirtualnej Izby Regionalnej Gminy Książ Wielkopolski oraz nowa kolekcja Powstańcy Wielkopolscy Ziemi Ksiąskiej powstały przy finansowym wsparciu Starostwa Powiatowego w Śremie wysiłkiem redaktorów WIR - członków Stowarzyszenia Nasza Gmina.
Nad przebudową całej WIR w zgodzie z nową technologią pracujemy.