Powstańcy Wielkopolscy Ziemi Ksiąskiej  [ ikonografia » ]
  

Andrzej Stępa
(1851-1946), Mchy

Urodził się 9 listopada 1851 roku w Dąbrowie jako syn Egidiusza i Marianny z d. Golińska. W 1878 roku ożenił się z Michaliną Nawrot i przeprowadził do Mchów, gdzie prowadził gospodarstwo rolne. Był gospodarzem zamożnym i światłym, zaangażowanym w pracę organiczną. Współtworzył Bank Ludowy w Mchach, który został założony 25 czerwca 1897 roku, a rok później mchowskie Kółko Rolnicze. W 1902 roku napisał do gazety "Postęp" [nr 33/1902] list, w którym oburzony odpowiada na czyjeś zarzuty o zacofaniu wsi Mchy. "Dodać jeszcze muszę, że Mchy dotąd tak daleko postąpiły, że zamiast maszyn konnych używają parówek do młócenia zboża. Po takiem to wymłóceniu odsyłamy po większej części zboże wprost do kolei, a stąd wagonami dalej..."

Powstanie wielkopolskie
Wobec jego zaangażowania jest oczywiste, że był w gronie konspiratorów, którzy przygotowywali powstanie na Ziemi Ksiąskiej. Jest wymieniony wśród uczestników tajnego spotkania u proboszcza Antoniego Wiśniewskiego w Mchach 6 października 1918 roku, na którym lokalni działacze spotkali się z przedstawicielami komitetu powiatowego w osobach Władysława Szczepkowskiego z Łęgu, ks. dziekana Jana Beiserta i Aleksandra Kujawskiego. Po tym spotkaniu, w najściślejszej tajemnicy rozpoczęto organizowanie powstańców.

Po odzyskaniu niepodległości nadal aktywnie działał społecznie. Współorganizował Bank Ludowy w Chwałkowie i tamtejsze Kółko Rolnicze. Na początku okupacji hitlerowskiej, następnego dnia po publicznej egzekucji 20 października 1939 na rynku w Książu, burmistrz niemiecki Diefenbacher ogłosił listę zakładników, którzy zostaną rozstrzelani w razie jakichkolwiek zaistniałych przestępstw. Na tej liście znalazł się jego syn, Franciszek. Zmarł 24 listopada 1946 roku w Mchach i został pochowany na tamtejszym cmentarzu parafialnym.

Odznaczenia:
Krzyż Zasługi w 1929 roku osobom zasłużonym w pracy nad podniesieniem drobnego rolnictwa, nie wiemy Złoty, Srebrny czy Brązowy

ŹRÓDŁA:
Archiwa rodzinne
"Wiadomości Śremskie" nr 19/1929
Wirtualna Izba Regionalna Gminy Książ Wielkopolski, www.wir-ksiazwlkp.pl


2012-2020 © Stowarzyszenie Nasza Gmina. All Rights Reserved
Zdjęcia i ryciny | Dokumenty | Mapy i herby | Dawna prasa | Ludzie | Legendy i mity | Przedmioty | Artykuły | Bibliografia | Kolekcje
Nowa odsłona KOLEKCJI Wirtualnej Izby Regionalnej Gminy Książ Wielkopolski oraz nowa kolekcja Powstańcy Wielkopolscy Ziemi Ksiąskiej powstały przy finansowym wsparciu Starostwa Powiatowego w Śremie wysiłkiem redaktorów WIR - członków Stowarzyszenia Nasza Gmina.
Nad przebudową całej WIR w zgodzie z nową technologią pracujemy.