Wirtualna Izba Regionalna Gminy Książ Wielkopolski
A | B | C | D | E | F | G | H | J | K | L | Ł | M | N | P | R | S | Ś | U | W | Z

ks. Maciej Józef Rogalewski
ur. 1892 - zm. 1940
proboszcz parafii Chwałkowo i Mchy

Biogram
Urodził się 21 stycznia 1892 roku w Wyskoci jako syn Antoniego i Marianny z domu Sikora.
Świecenia kapłańskie przyjął w katedrze gnieźnieńskiej dnia 19 grudnia 1914 roku.
Po wyświeceniu był wikariuszem w parafiach: Winnagóra (01.01.1915-30.06.1915), Śrem (01.07.1915-08.07.1920). Następnie został proboszczem parafii Wieszczyczyn (09.07.1920-31.12.1925).
Z dniem 1 stycznia 1926 roku został przeniesiony do parafii Chwałkowo, jak sam pisał objął zarząd parafii po bardzo ruchliwym kapłanie ks. proboszczu Janie Ludwiczaku.
W czasie swojej posługi w parafii chwałkowskiej wyremontował kościół, probostwo i Dom Katolicki. Opatrzył miedzią gotycką wieżę w roku 1933, w tym samym roku gościł na plebanii ks. biskupa Walentego Dymka.
Już za czasów wikariatu był czynnym członkiem Poznańskiego Towarzystwa Przyjaciół Nauk.
W roku 1930 powołał do życia Stowarzyszenie Św. Dziecięctwa Pana Jezusa skupiające dzieci z parafii Chwałkowo.
Patronował Bankowi Ludowemu w Chwałkowie oraz Stowarzyszeniu Młodych Polek. Był prezesem Kółka Rolniczego w Chwałkowie.
W dniach 18-25 sierpnia 1934 roku - roku Jubileuszu Odkupienia Świata - zorganizował pierwsze od niepamiętnych czasów misje parafialne i wystawił krzyż na ich upamiętnienie przy prezbiterium.
Po śmierci ks. Antoniego Zaremby z parafii Mchy, powierzono mu tymczasowy zarząd nad tą parafią, a z dniem 1 marca 1935 przeniesiono go do parafii Mchy. Po nim zarząd w Chwałkowie objął ks. Marian Koszewski.
Jako proboszcz mchowski patronował Stowarzyszeniu Młodych Polek w Mchach oraz organizowanym przez stowarzyszenie kursom dla kobiet.
24 marca 1940 roku został aresztowany przez Niemców i umieszczony w obozie przejściowym w Puszczykowie. Następnie przeniesiony do Fortu VII w Poznaniu i KL Dachau. Ostatecznie dnia 2 sierpnia 1940 roku umieszczony KL Mauthausen-Gusen, gdzie zmarł z wycieńczenia po ciężkich pracach w Kamieniołomach dnia 23 sierpnia 1940 roku.

Źródło: Zasoby WIR
Autor: Tomasz Jankowski

Miejsce: Chwałkowo Kościelne

Sygnatura: OS-00273
Fot.: Zasoby własne
Autor: WIR
Powiązane zdjęcia i ryciny:
Powiązane dokumenty:
Powiązane wycinki prasowe:
Powiązane artykuły:
[ Wiem więcej ]
Możesz uzupełnić opis tego obiektu.


2012-2018 © Stowarzyszenie Nasza Gmina. All Rights Reserved
Zdjęcia i ryciny | Dokumenty | Mapy i herby | Dawna prasa | Ludzie | Legendy i mity | Przedmioty | Artykuły | Bibliografia | Kolekcje

gir@ffe