Wirtualna Izba Regionalna Gminy Książ Wielkopolski
Stanisław Nowak II

hallerczyk, członek Bractwa Kurkowego, kupiec
[ur. 1887 - zm. 1965]

Źródło: Powstańcy Wielkopolscy Ziemi Ksiąskiej
Autor: Tomasz Jankowski, Katarzyna Gwincińska, Bohdan Kaczmarek

Miejsce: Książ [ob. Książ Wielkopolski]


Urodził się 4 września 1887 roku w Strykowie w pow. poznańskim jako syn Andrzeja i Konstancji z d. Urbańska. Miał 17 rodzeństwa. Rodzina mieszkała w Puszczykowie. W roku 1913 ożenił się w Śremie z Marianną Broniarz. Wkrótce wyjechał zarobkowo do Francji, gdzie pracował jako górnik i pozostał po wybuchu I wojny światowej. Nie wiemy kiedy wstąpił do Armii Polskiej we Francji. Wraz z Błękitną Armią gen. Józefa Hallera wrócił do Polski na przełomie kwietnia i maja 1919 roku.

Wojna 1919-1921
Wraz z Armią Hallera początkowo walczył na wojnie polsko-bolszewickiej, potem, gdy wzrosło zagrożenie ze strony Niemców, latem 1919 roku został przerzucony wraz ze swoją formacją na front południowo-zachodni i tam brał udział w potyczkach przygranicznych.

W 1922 roku małżonkowie Marianna i Stanisław Nowakowie kupili posiadłość w Książu: trzy domy i dziedziniec wraz z zabudowaniami gospodarczymi na rogu ulic Dąbrowskiego i Wichury. Jako kupiec był wyszczególniony w spisie telefonów pod nr 33 - Skład towarów kolonialnych, bławatów i skór. Część mieszkań w budynkach wynajmował , w pozostałych był sklep i restauracja. Miał też magiel, skład opałów i omnibus, który jeździł do pobliskich wiosek. W grudniu 1923 roku po komplikacjach poporodowych umarła żona Marianna. Ożenił się ponownie w 1924 roku z Franciszką Kolasińską. W czasie II wojny światowej i krótko po niej prowadził wspólnie z synem Edmundem restaurację. Był członkiem Bractwa Kurkowego w Książu. Zmarł 21 marca 1965 roku i został pochowany na cmentarzu parafialnym w Książu w grobowcu rodzinnym.

Odznaczenia:
Krzyż Walecznych II RP
[«]

[»]

Sygnatura: OS-00387
Fot. Kolekcja rodziny
Jeśli możesz uzupełnić opis tego obiektu, napisz do nas: wir.ksiazwlkp[@]gmail.com. Użyj sygnatury obiektu (dwie linie wyżej).
Obiekty powiązane.


2012-2024 © Stowarzyszenie Nasza Gmina. All Rights Reserved
Zdjęcia i ryciny | Dokumenty | Mapy i herby | Dawna prasa | Ludzie | Legendy i mity | Przedmioty | Artykuły | Bibliografia | Kolekcje

gir@ffe