Wirtualna Izba Regionalna Gminy Książ Wielkopolski
Bolesław Krajewski

powstaniec wielkopolski
[ur. 1895 - zm. 1944]

Źródło: Powstańcy Wielkopolscy Ziemi Ksiąskiej
Autor: Tomasz Jankowski, Katarzyna Gwincińska, Bohdan Kaczmarek

Miejsce: Książ [ob. Książ Wielkopolski]

Urodził się w Książu Wielkopolskim (w domu przy obecnej ulicy Jana Pawła II) w dniu 13 grudnia 1895 roku jako szesnaste z kolei dziecko Marcina Krajewskiego i jego drugiej żony Antoniny z Ratajskich. Od roku 1910 mieszkał z rodziną w Nowym Mieście nad Wartą, gdzie jego ojciec miał piekarnię. Po wybuchu I wojny światowej został wcielony do armii niemieckiej i walczył m.in. na froncie zachodnim pod Verdun (był kilka razy ranny). Po zakończeniu wojny wrócił do Nowego Miasta.

Powstanie wielkopolskie i wojna 1919-1921
28 grudnia 1918 wstąpił do organizującej się w Nowym Mieście Straży Obywatelskiej. Brał czynny udział w obejmowaniu przez powstańców urzędów administracyjnych i kolejowych oraz w rozbrajaniu załogi niemieckiej garnizonu Jarocin. W lutym 1919 roku wstąpił do 1 Pułku Ułanów Wielkopolskich (później 15 Pułk Ułanów Poznańskich). Brał udział w walkach na froncie zachodnim pod Zbąszyniem i nad Notecią w ramach obrony granic przed armią niemiecką, a następnie w wojnie polsko-bolszewickiej. Za udział w tej wojnie został odznaczony Krzyżem Srebrnym Orderu Wojennego Virtuti Militari oraz Krzyżem Walecznych z trzema okuciami.

Po wojnie był oficerem zawodowym w 25 Pułku Ułanów Wielkopolskich. Od 1932 roku dowodził 6 szwadronem pionierów (w stopniu rotmistrza). Brał udział w wojnie obronnej 1939 - w walkach Armii Poznań w Puszczy Kampinoskiej. Ranny w obronie Warszawy. Aresztowany przez gestapo w 1943 roku został stracony w więzieniu niemieckim przy ul. Młyńskiej w Poznaniu w dniu 26 maja 1944 roku. Przy Pomniku Państwa Podziemnego w Poznaniu znajduje się pamiątkowa tabliczka z imieniem rotmistrza Bolesława Krajewskiego.

Oprac.: Anna Krajewska-Patan (wnuczka) na podstawie publikacji własnej Rotmistrz Bolesław Krajewski, Drukarnia i Wydawnictwo PRODRUK, Poznań 2012

Biogram zamieszczono także w publikacji Drogi do niepodległości, Biblioteka Publiczna w Nowym Mieście nad Wartą, 2018

Odznaczenia:
Krzyż Srebrny Orderu Virtuti Militari 5 klasy
Krzyż Walecznych z trzema okuciami
Krzyż Litewsko-Białoruski
Srebrny Krzyż Zasługi
Medal Pamiątkowy za Wojnę 1918-1921
Medal Dziesięciolecia Odzyskanej Niepodległości
Odznaka Pamiątkowa 25 Pułku Ułanów Wielkopolskich
Honorowa Odznaka Pamiątkowa 15 Pułku Ułanów Poznańskich
Brązowy oraz Srebrny Medal za Długoletnią Służbę
[«]

[»]

Sygnatura: OS-00346

Jeśli możesz uzupełnić opis tego obiektu, napisz do nas: wir.ksiazwlkp[@]gmail.com. Użyj sygnatury obiektu (dwie linie wyżej).
Obiekty powiązane.


2012-2024 © Stowarzyszenie Nasza Gmina. All Rights Reserved
Zdjęcia i ryciny | Dokumenty | Mapy i herby | Dawna prasa | Ludzie | Legendy i mity | Przedmioty | Artykuły | Bibliografia | Kolekcje

gir@ffe