Wirtualna Izba Regionalna Gminy Książ Wielkopolski
ppor. Józef Klitsche

lotnik obserwator
[ur. 1898 - zm. 1920]

Źródło: Lotnicy-Kawalerowie Orderu Wojennego Virtuti Militari
Autor: Józef Zieliński, Waldemar Wójcik

Miejsce: Mchy

Urodził się 10 marca 1898 r. we wsi Mchy koło Śremu, w rodzinie nauczyciela Roberta Stefana Klitschego i Marii Tomaszewskiej. Ukończył Seminarium Nauczycielskie w Pile.

W styczniu 1917 r. został powołany do armii niemieckiej i przydzielony do 2 Pułku Artylerii Lekkiej. Od Kwietnia 1917 r. był nauczycielem pomocniczym w szkole reflektorów w Hanowerze; w październiku 1917 r. wyjechał na front francuski, później został przydzielony do lotnictwa jako uczeń pilot. Od kwietnia 1918 r. był w szkole lotniczej w Halberstadt. W czerwcu 1918 r. na własną prośbę odszedł na kurs pilotów obserwatorów w szkole przygotowawczej w Altenburgu, następnie do Głównej Szkoły Lotników-Obserwatorów.
Z wojska niemieckiego został zwolniony w lutym 1919 r.

Przez kilka miesięcy pracował jako praktykant administracyjny w Starostwie w Środzie.
1 maja 1919 r. wstąpił do Wojska Polskiego i został przydzielony na stanowisko instruktora w Szkole Obserwatorów na Ławicy. 22 maja 1919 r. skierowano go do 14 wywiadowczej eskadry lotniczej, z którą wyjechał na Front Ukraiński i Białoruski. 22 sierpnia 1919 r. podczas lotu bojowego zbombardował dworzec kolejowy w Szepietówce, oddalony o 90 km od linii frontu, który był głównym punktem koncentracji wojsk bolszewickich na Wołyniu. 18 kwietnia 1920 r. w czasie lotu nad stacją kolejową Krupki zaatakował pociąg pancerny. Za czyny te został odznaczony Srebrnym Krzyżem Orderu Wojennego Virtuti Militari nr 8130 oraz Polową Odznaką Obserwatora.

Zginął 14 maja 1920 r. wraz z sierżantem pilotem Władysławem Bartkowiakiem, zestrzelony po stoczeniu walki powietrznej z samolotem nieprzyjaciela. Po śmierci awansowany na stopień podporucznika.

Informacje przekazał pan Jarosław Wawrzyniak z Leszna
Sygnatura: OS-00183
Fot. Lotnicy Kawalerowie Orderu Wojennego Virtuti Militari
Jeśli możesz uzupełnić opis tego obiektu, napisz do nas: wir.ksiazwlkp[@]gmail.com. Użyj sygnatury obiektu (dwie linie wyżej).
Obiekty powiązane.


2012-2024 © Stowarzyszenie Nasza Gmina. All Rights Reserved
Zdjęcia i ryciny | Dokumenty | Mapy i herby | Dawna prasa | Ludzie | Legendy i mity | Przedmioty | Artykuły | Bibliografia | Kolekcje

gir@ffe