Bractwo Kurkowe w Książu
[«]  Król Kurkowy 1914 r. Konstanty Krajewski Książ.  [»]


W roku 1914 Królem Kurkowym został Konstanty Krajewski z Książa.
Fragment transkrypcji protokołu Bractwa Kurkowego z roku 1919:

Książ, dnia 10go Sierpnia 1919 roku
Kurendą na dzień dzisiejszy zwołani zebrali się członkowie do hotelu pana Bulińskiego o
godzinie 5 po południu. Zagajał cechmistrz pan Buliński senior. Zebranie najprzód
postanawia urządzić zabawę na pożegnanie Króla Kurkowego, ponieważ Król Kurkowy pan
K. Krajewski Książ opuszcza. Po obszernej dyskusji zgodzono się na urządzenie zabawy
wspólnie z Towarzystwem Przemysłowym i Kołem Śpiewackim, która się ma odbyć w
niedzielę 24 sierpnia 1919 roku. Do komitetu zabawy dobrano z bractwa strzeleckiego
członków zarządu panów A. Bulińskiego seniora i pana aptekarza Rejsnera.

Nie wiemy dokąd wyprowadził się pan Krajewski. Fotografia zrobiona w nowym miejscu zamieszkania.




W 1818 roku powstało bractwo strzeleckie w Książu. Wiedzę na temat jego działalności posiadamy od 1902 roku, z zachowanych protokolarzy.

Prawdziwy rozkwit działalności braci strzelców w Książu nastąpił w dwudziestoleciu międzywojennym. Obywatele Książa skupieni w bractwie z niezwykłym zapałem i aktywnością włączyli się w życie społeczności miasta. Uświetniali wszystkie uroczystości o charakterze państwowym, patriotycznym czy religijnym. Na potrzeby swojej działalności pobudowali z własnych środków Ogród Bractwa Kurkowego wraz ze strzelnicą i słynną "tancbudą", która służyła mieszkańcom Książa jeszcze w latach sześćdziesiątych ubiegłego wieku.

Szeregi ksiąskiego bractwa wypełniali najznamienitsi obywatele - członkowie Magistratu z burmistrzem Edmundem Borysem na czele, przedsiębiorcy, kupcy i rzemieślnicy, a także słynny doktor Maksymilian Krybus, kierownik poczty Augustyn Ohla, nauczyciel i późniejszy dyrektor szkoły powszechnej Józef Guzik czy dyrektor banku Jan Cyplik. W "Księdze jubileuszowej Bractwa Kurkowego w Poznaniu" z 1929 roku wymienia się z imienia, nazwiska i rodzaju zajęcia 48 braci kurkowych w Książu.

Próby wznowienia działalności w latach 1946-1948 zakończyła ustawa zakazująca tworzenia organizacji paramilitarnych. Od 2010 roku istnieje w Książu Kurkowe Bractwo Strzeleckie, które kontynuuje działalność szacownych poprzedników.
2012-2020 © Stowarzyszenie Nasza Gmina. All Rights Reserved
Zdjęcia i ryciny | Dokumenty | Mapy i herby | Dawna prasa | Ludzie | Legendy i mity | Przedmioty | Artykuły | Bibliografia | Kolekcje
Nowa odsłona KOLEKCJI Wirtualnej Izby Regionalnej Gminy Książ Wielkopolski oraz nowa kolekcja Powstańcy Wielkopolscy Ziemi Ksiąskiej powstały przy finansowym wsparciu Starostwa Powiatowego w Śremie wysiłkiem redaktorów WIR - członków Stowarzyszenia Nasza Gmina.
Nad przebudową całej WIR w zgodzie z nową technologią pracujemy.