Wirtualna Izba Regionalna Gminy Książ Wielkopolski
Okupacja Książa. Wpis ks. I. Piotrowskiego 8 września 1939 r.

Datowanie: 8 września 1939 r.
Źródło: Archiwum parafii św. Mikołaja w Książu
Autor: Ignacy Piotrowski
Miejsce: Książ [ob. Książ Wielkopolski]


Wpis proboszcza parafii św. Mikołaja ks. Ignacego Piotrowskiego (1882-1942) w księdze parafialnej o początku II Wojny Światowej i okupacji Książa z dnia 8 września 1939 r.

Transkrypcja: (pisownia oryginalna)

In memoriam!

Dnia 1 września 1939 rozpoczęła się wojna polsko-niemiecka. Wielki strach ogarnął parafjan, gdy wyszedł nakaz ewakuowania miejscowości leżących po lewej stronie Warty. Przez Książ ciągnęły przez szereg dni bezustannie niezliczone tłumy ludności, by czemprędzej dostać się przez jedyny niewysadzony jeszcze w powietrze most na drugą stronę Warty. Wszystkie mosty zostały przedtem na rozkaz władzy polskiej wysadzone w powietrze i zniszczone - ponadto podpalono wszystkie stogi ze zbożem i stodoły dworskie, tymczasem armia niemiecka nie posuwała się w kierunku Warty, a raczej od Prus Wschodnich i od Górnego Śląska w kierunku Warszawy. 4-go września zajęli Niemcy Katowice, a 7-go rano Kraków!! - Popłoch wielki zapanował w Książu i okolicy, gdy już 3-go września jako najpierwsi wyjechali z Książa Posterunek policji, burmistrz miasta, zawiadowca stacji i naczelnik poczty, tak że ludność została bez władzy i bez opieki, ponadto bez wszelkiej łączności z innymi miastami, gdyż połączenia kolejowe, autobusowe i telefoniczne pozostały zerwane. Dzień jeden był Książ zupełnie opróżniony, lecz już zaraz poczęły wracać się rodziny, gdyż na razie żadne niebezpieczeństwo nie zagrażało. Po wysadzeniu w nocy z 4-go na 5-go września mostu w Nowemmieście jedynie promem w Gogolewie można było przedostać się przez Wartę, z czego korzystali w dalszym ciągu zwłaszcza mężczyźni w wieku do 55-go roku życia. Przez Książ płynęły całe karawany ludzi z pod Leszna, Rawicza, Krobi, Jutrosina, Gostynia, Buku, Dolska i wsi okolicznych - wśród uciekających było i dużo kapłanów, z których większa część znowu powracała.

X. I. Piotrowski - 8. IX. 39.

Dnia 8 września w godzinach popołudniowych zajęło wojsko niemieckie Książ!!!

Sygnatura: DO-00522
Fot. Zasoby własne | Autor: WIR
Jeśli możesz uzupełnić opis tego obiektu, napisz do nas: wir.ksiazwlkp[@]gmail.com. Użyj sygnatury obiektu (dwie linie wyżej).
Obiekty powiązane.


2012-2024 © Stowarzyszenie Nasza Gmina. All Rights Reserved
Zdjęcia i ryciny | Dokumenty | Mapy i herby | Dawna prasa | Ludzie | Legendy i mity | Przedmioty | Artykuły | Bibliografia | Kolekcje

gir@ffe