Wirtualna Izba Regionalna Gminy Książ Wielkopolski
Bitwa o Książ 1848 r.

Datowanie: 1848
Źródło: Agencja Fotograficzna bpk
Autor: Gustav Kühn
Miejsce: Książ [ob. Książ Wielkopolski]

Opis zdjęcia/ryciny:
Egzemplarz jednostronicowej gazety Neuruppiner Bilderbogen Nr. 2062 z roku 1848.
Tytuł oryginalny: "Krieg mit den Polen. Erster Kampf"

Tekst pod ilustracją:

Europejskie walki niepodległościowe. Obraz 17.
Wojna z Polakami. Pierwsze starcie

Polscy powstańcy (rebelianci)
pokonani przez pruskie wojsko
29 kwietnia zgromadzony pod Książem korpus powstańców został wezwany do złożenia broni i spokojnego rozejścia się. Jednak odpowiedzieli ogniem ze strzelb, dlatego zostali natychmiast zaatakowani przez wojsko pod dowództwem pułkownika von Brandta. Szeregowi powstańcy zajęli stanowiska na umiejętnie zbudowanych barykadach broniących dostępu do miasta, które jednak zostało wzięte po prawie dwugodzinnym ataku i_zaciekłej walce. Powstańcy silnie ostrzeliwali szturmujące oddziały z domów i_stodół, z kościołów i z wieży. Straty wyniosły około 30_poległych mężczyzn oraz rannych 5_oficerów i 46 innych mężczyzn. Znaczna liczba poległych i rannych po stronie powstańców nie jest dokładnie określona, bo też wielu zostało przez mieszkańców Książa wywiezionych, a_część mogła spłonąć w pożarze, który wybuchł podczas starcia. Poza głównym dowódcą Leo Dombrowskim, wszyscy pozostali przywódcy polegli, odnieśli rany albo zostali pojmani przez żołnierzy. Resztę obrońców Książa, około 600 mężczyzn zepchniętych na rynek, w tym ubranego w_sutannę, z bryczesami, ostrogami i szablą, kapelana Koszutskiego, również wzięto do niewoli. Kawaleria powstańców w sile 300 koni, rzucona na początku bitwy do ataku od północnej strony miasta, została rozproszona przez naszą konnicę i poniosła ciężkie straty. Taki sam los spotkał kosynierów i_kawalerzystów, którzy przybyli podczas bitwy, by dać miastu wsparcie.
Następnie generał von_Blumen wezwał przywódcę wojsk powstańczych Mierosławskiego, ułaskawionego niedawno przez Jego Wysokość Króla, by wraz ze swym wojskiem podporządkował się prawu i_regulaminowi. Ponieważ zdecydowanie odmówił, artyleria otworzyła ogień, po czym od północy wkroczyła piechota i mimo zaciętego oporu zdobyła miasto. Powstańcy zostali całkowicie wyparci z Miłosławia i_wycofali się na południe do pobliskiego lasu.
[Ostatni akapit dotyczy pierwszego dnia bitwy pod Miłosławiem, wygranej przez Polaków następnego dnia.]
Przekład: Magdalena Kaczmarek

Sygnatura: FR-00017

Jeśli możesz uzupełnić opis tego obiektu, napisz do nas: wir.ksiazwlkp[@]gmail.com. Użyj sygnatury obiektu (dwie linie wyżej).
Obiekty powiązane.


2012-2024 © Stowarzyszenie Nasza Gmina. All Rights Reserved
Zdjęcia i ryciny | Dokumenty | Mapy i herby | Dawna prasa | Ludzie | Legendy i mity | Przedmioty | Artykuły | Bibliografia | Kolekcje

gir@ffe